Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mslidost/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
Ms Hastalýðý ile son geliþmeler.
23 Eyll 2024 - 20:27:07 *
Merhaba, Ziyareti. Ltfen giri yapn veya ye olun.

Kullanc adnz, parolanz ve aktif kalma sresini giriniz
Google
Duyurular: Oyun Bölümümüze ilave edilen yeni oyunlarý oynayýp skorlarýnýzý kaydederek birbirlerinizle tatlý bir rekabet içine girebilirsiniz

Ana Sayfa   Yardm Oyun Ara Giri Yap Kayt  
Sayfa: [1]   Aa git
  Yazdr  
Gnderen Konu: Ms Hastalýðý ile son geliþmeler.  (Okunma Says 7897 defa)
0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.
oLdciTy
Üye
*

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 7

« : 16 Haziran 2009 - 00:32:04 »

ürkiye`de de 30 bin kiþiyi etkileyen; genetik geçiþli kompleks bir hastalýk olmasýna karþýn çevresel faktörlerle de bir araya gelince tetiklenen Multipl Skleroz(MS) hastalýðý, kadýnlarda tam iki kat arttý! Serono Sempozya Vakfý`nýn düzenlediði `Genetik ve MS` konulu sempozyuma katýlan dünyaca ünlü MS otoritelerinden New Jersey Týp Fakültesi öðretim üyesi Prof. Dr. Stuart Cook, MS`le ilgili geliþmeleri açýkladý, bir de müjde verdi.

ÝLERLEMESÝ DURUYOR

* MS`te nasýl geliþmeler oldu? Son 15 yýlda çok hýzlý geliþmeler oldu. 20 yýl önce bu hastalar için hiçbir þey yapamýyorduk ama bugün 6 tane onaylý MS ilacý var. Önümüzdeki 5-6 yýl içinde 4-5 yeni MS ilacý daha geliyor. Belki hiçbiri hastalýðý tamamen ortadan kaldýramýyor ama hastalýðý kontrol altýna alabiliyor ve ilerlemesini durdurabiliyor. Ataklarýn sýklýðýnda azalma, özürlülüðün ilerlemesini engelleme, beyni daha ileri hasarlardan korumaya yönelik tedaviler var.

* MS`le ilgili en önemli geliþme nedir peki? Bazý MS`lerin çok erken dönemde çok aktif olduðunu görüyoruz. Hastayý hemen tedaviye alabilirsek hastalýðý durdurabiliyoruz. 20 yýl öncesinin hastalarýna göre bugünkü hastalar çok daha þanslý. Þu anda en az 2-4 geni belirledik. MS, göz rengi gibi sadece 1 gen üzerinden geçmiyor, diyabet, romatoid artrit gibi birçok genden sorumlu. Bunlar kompleks geçiþli genetik hastalýklar.

BAÞARI YÜKSELÝYOR

* Tedavinin baþarý þansý artacak mý? Hastalarýn yüzde 80`ine, zamanýnda gelirlerse taný koyabiliyoruz. Yüzde 20-25`inde çok erken dönemde kesin taný konamayabiliyor. MS hastalarýnýn uzun süre takip edilmesi gerekiyor. Hastalarýn yüzde 50`si mevcut medikal tedavilere olumlu cevap veriyor ve hastalýk kontrol altýnda tutulabiliyor, yüzde 30`u daha agresif tedavilere ihtiyaç duyuyor. Yüzde 10`u için kemik iliði transplantasyonu son çare olarak gerekebiliyor.

* MS modern çaðýn hastalýklarýndan biri mi? Son 20 yýldýr MS; erkeklerde daha az görülürken kadýnlarda 2 kat daha fazla görülüyor. Günümüzde kadýnlar daha çok endüstrinin, sosyal hayatýn içinde. Sigara kullanýmý giderek fazlalaþýyor. Bu da kadýnlarýn yoðun olarak etkilenmesine yol açýyor.

* MS`i tetikleyen gýdalar var mý? Margarin, tütün, iþlenmiþ et ve et ürünleri, hazýr meyve sularý, reçel, kola gibi yiyeceklerdeki renk verici maddeler MS`i tetikler. Yoðun stresin yaþandýðý büyükþehirlerde uzak durulmasý gereken diðer faktörler ise çok sýcak ortam, güçlü ultraviyole ýþýnlarý, D vitamini eksikliði ve psikolojik durumdur.

ALýntýdýr.
De-jA-Vu
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 9

Mesaj Says: 2092

aDaPTe_oLaMýYoRuM

« Yantla #1 : 17 Haziran 2009 - 00:30:13 »

oLdcÝtY Ýlk olarak konuya eðilip araþtýrdýðýn için tþkler geliþmeler çok güzel ama ben farklý bir açýdan yaklaþmak istiyorum. Ben 7 yýldýr MS liyim ve ben ms olduðum dönemde TR'de 35-40 bin Ms'li vardý. Kardeþim biz Ms olduktan sonra Ms nüfusu hiç mi artmadý ya da hiç mi araþtýrma yapýlmadý  Kahkaha Kahkaha  ( inþallah artmaz biraz gýrgýr olsun dedik  Kahkaha Kahkaha )
cagla
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 5

Mesaj Says: 3040

« Yantla #2 : 17 Haziran 2009 - 13:55:15 »

di mi ya fatih =))  bence fatih bizi sallýyolar artýk. baktýlar biþi bulamýyolarr araþtýrmada yok artýk =)) hihihih=)))

küçükkeN bi yeRim acýyýNca ÖpimDe GeçsiN DerDinya, kaLbiM aCýYo Anne haDi öpTe geçsiN...
manganebo
Ziyareti
« Yantla #3 : 24 Haziran 2009 - 09:38:24 »

bu konuyu bende cok dusunduum o yuzden soranlara 50.ooo dýyorum
iyimser
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 932

« Yantla #4 : 27 Haziran 2009 - 19:11:37 »

Benim bildiðim Türkiyede 200.000.üstünde ms hastasý bulunmaktadýr.Bilgilerinize

ömür dediðin üç gündür,dün geldi geçti,yarýn meçhuldur,o halde ömür bir gün oda bu gündür.
seheryelii
Ziyareti
« Yantla #5 : 13 Temmuz 2009 - 16:15:54 »

ben bu haberleri 10 yýl öncede okumuþtum hep ayný  :(hiçmi bi geliþmwe yokkkkkkkkkk çalýþmalar büyük bi hýzla ilerliyor nerdeeeeee:(bi arpa boyu bile yol alýnmamýþ bence
yuceer
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 749

« Yantla #6 : 13 Temmuz 2009 - 19:47:43 »

Benim fikrim,günden güne ms'den birçok insan haberdar oluyor;bu da bir geliþme...
önce ümit ;seheryeli

yaðmur bazen aðlamaktýr
bazen aðlayamadýðýn þey
yaðmur bazen mutlu olmaktýr
bazen en hüzünlü þey
ben yaðmurum
yere çakýlmam
yeniden doðmak gibi birþey
Kaderim54
Ziyareti
« Yantla #7 : 13 Temmuz 2009 - 20:03:38 »

olsun seheryelii insan umudunu kaybetmemeli 
iyimser
Asil Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 932

« Yantla #8 : 13 Temmuz 2009 - 22:29:18 »

Masum

ömür dediðin üç gündür,dün geldi geçti,yarýn meçhuldur,o halde ömür bir gün oda bu gündür.
ÖZNUR
Aktif Üye

Teþekkür Sayýsý 0

Mesaj Says: 236

« Yantla #9 : 14 Temmuz 2009 - 10:04:44 »

14 Þubat 2001 yýlýndan bu güne MS hakkýnda her yazýyý okuyorum. Ama bir arpa boyu kadar ilerleme olmaz mý? Arkadaþlar dediðiniz gibi yazýlarda hasta sayýsýda azalýyor.    Keþke doðru olsa. Çalýþtýðým yerde (5 kiþiyiz) herkezin akrabasý yada arkadaþý MS. 
Sayfa: [1]   Yukar git
  Yazdr  

Gitmek istediiniz yer:  

eXTReMe Tracker
|Ana Sayfa| Sitemap | Ariv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
MySQL ile Glendirildi PHP ile Glendirildi Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geerli! CSS Geerli!

22 Austos 2024 - 14:23:16